Jak prawidłowo dbać o cerę wrażliwą?

Posiadacze cery wrażliwej często mają spore problemy w dobraniu odpowiednich kosmetyków oraz zabiegów, które nie będą powodowały uporczywego szczypania, ściągnięcia cery, wysypki czy przesuszenia. Objawów nadwrażliwej cery może być wiele, a znalezienie czynnika, który powoduje nieprzyjemne reakcje skórne może być trudne. Jak rozpoznać cerę wrażliwą i pielęgnować ją na co dzień?

Cera wrażliwa, czyli jaka?

Cera wrażliwa jest kapryśna i trudno jest znaleźć kosmetyk, który będzie nie tylko ją pielęgnował, ale przede wszystkim nie powodował podrażnienia. Najczęściej pojawia się miejscowe przesuszenie, zaczerwienienie, niewielki obrzęk, wysypka czy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry. Przyczyną tych objawów może być jednak nie tylko nadwrażliwa cera, ale również szereg chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty.
Czytaj także: Co to jest Carbon Peel?

Charakterystyka cery wrażliwej

Cera delikatna i wrażliwa charakteryzuje się nadwrażliwością nie tylko na kosmetyki, ale również na czynniki zewnętrzne. Może reagować np. wysypką na zbyt długie przebywanie na słońcu lub rumieniem, który pojawia się w sytuacjach stresowych, po spożytym alkoholu czy gwałtowną zmiana temperatury. Skóra może również łuszczyć się, być przesuszona zarówno przez stosowany kosmetyk jak i warunki atmosferyczne (wiatr, morska woda).

Czego unikać przy cerze wrażliwej?

Nadwrażliwość na większość kosmetyków oraz wahania temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne powodują, że posiadacze cery wrażliwej nie mają łatwego życia. Można jednak wyszczególnić czynniki, które z dużym prawdopodobieństwem jej zaszkodzą i starać się ich unikać. Przy cerze wrażliwej trzeba zwrócić uwagę na twardą wodę, reakcje skórne na nowe składniki w diecie, pocieranie skóry, źle dobrane kosmetyki. Ponadto pogarszać stan skóry może stres i hormony.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Dobierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji cery wrażliwej warto postawić na sprawdzone marki i unikać stosowania preparatów dostępnych w drogeriach. Lepszym i bardziej pewnym rozwiązaniem są kosmetyki dedykowane cerze wrażliwej, dostępne w aptece lub wyselekcjonowanych sklepach.

Do zmywania makijażu najlepiej używać delikatnych płynów micelarnych lub pianek myjących, które nie naruszają bariery lipidowej skóry. Nawet w okresie zimowym warto stosować kremy z filtrem minimum SPF 30, aby ochronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Na noc, kiedy cera odpoczywa i wymaga regeneracji dobrze jest zastosować bogaty krem odżywczy.

Zabiegi pielęgnujące cerę wrażliwą

Dobór zabiegów przy cerze wrażliwej najlepiej jest powierzyć zaufanemu kosmetologowi. Zazwyczaj cera wrażliwa bardzo dobrze reaguje na peeling kawitacyjny i maski algowe. Złuszczanie kwasami nie jest wskazane, jednak kwas migdałowy jest dobrze tolerowany przez skórę.