Jak wyleczyć trądzik? Typy trądziku, objawy, leczenie

Trądzik to przypadłość z którą najczęściej zmagają się młode osoby w okresie dojrzewania. Burza hormonalna i szereg gwałtownych zmian zachodzących w organizmie, powodują często wysyp bolących i rozległych zmian na skórze. Nieleczony trądzik jest nie tylko źródłem kompleksów i niskiej samooceny. Może również powodować trwałe i szpecące blizny, których pozbycie się będzie bardzo trudne. Sprawdź jak wyleczyć trądzik i uzyskać zdrową cerę bez wyprysków.

Jak wyleczyć trądzik?

Przyczyny powstawania trądziku nie są do końca znane. Wiadomym jest jednak, że do powstawania wyprysków przyczynia się wzmożona praca gruczołów łojowych, które zatykają pory, tworząc zmiany na skórze. Całkowite pozbycie się trądziku jest czasochłonne i w zależności od rozległości zmian skórnych, może wymagać wizyty u lekarza dermatologa. Lekkie zmiany trądzikowe można zniwelować, stosując dostępne w aptece maści, pianki myjące czy kremy. Warto z uwagą czytać skład kosmetyku, unikając tych zawierające alkohol i inne substancje wysuszające skórę. Jeśli domowe sposoby leczenia trądziku nie przynoszą efektu, warto jest skorzystać z profesjonalnych laserowych kuracji antytrądzikowych. Pomocna może być również antybiotykoterapia, zarówno w przypadku trądziku młodzieńczego jak i wyprysków u dorosłych.
Czytaj także: Peeling kawitacyjny a ciąża

Trądzik u dorosłych – objawy

Do dermatologów coraz częściej zgłaszają się osoby po 30 roku życia, zaniepokojone pojawiającymi się na skórze zmianami. Trądzik u dorosłych jest trudniejszy do wyleczenia, nie do końca również wiadomo o przyczynach jego pochodzenia. Na pewno na stan cery wpływ ma stres, jak i nieprawidłowa i pozbawiona składników odżywczych dieta. Przyczyną trądziku dorosłych może mieć również podłoże hormonalne oraz sucha, nieprawidłowo pielęgnowana skóra.
Lokalizacja zmian skórnych u osób dorosłych jest nieco inna niż u młodzieży. Wypryski najczęściej pojawiają się w dolnej części twarzy, na linii żuchwy lub na szyi. Leczenie trądzika różowatego oraz młodzieńczego w ciężkim przebiegu powinno być zawsze poprzedzone wizytą u lekarza.

Jak rozpoznać trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to przypadłość, która dotyka noworodki w pierwszym miesiącu życia. Lekarze nie są zgodni co do przyczyn jego powstawania. Zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj na twarzy dziecka w miejscach wrażliwych na zmiany temperatury, np. na policzkach czy na czole pod czapką, stąd teoria, iż wynika on z przegrzania. Za tą tezą przemawia fakt, że zmiany skórne bledną w kontakcie z chłodnym powietrzem.

Domowe sposoby na trądzik

Domowymi sposobami można spróbować złagodzić zmiany skórne u dorosłych i młodzieży. Popularne jest stosowanie maseczki ze świeżych drożdży, jak również picie rozpuszczonych drożdży piwowarskich. Napój ten, bogaty w witaminy z grupy B może być pomocny w leczeniu trądziku. Skuteczne jest również stosowanie maseczki z kurkumy. Najważniejsza jest jednak prawidłowe oczyszczanie cery i stosowanie delikatnych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Dieta na trądzik – co jeść, a czego unikać

Nie jest co prawda możliwe całkowicie pozbycie się trądziku przy pomocy diety, ale można złagodzić jego skutki, spożywając określone grupy produktów. Wiele osób twierdzi, że aby uniknąć wyprysków należy wyrzucić z jadłospisu mleko krowie, ostre przyprawy i słodycze. Jest to po części prawda. Bogata w zdrowe oleje, kasze, warzywa i owoce dieta, pozbawiona niezdrowych fast foodów, wpływa korzystnia nie tylko na stan cery, ale i na włosy i paznokcie.

Leki na trądzik

Oprócz laserowej kuracji antytrądzikowej oraz antybiotykoterapii, skutecznym sposobem na pozbycie się zmian skórnych jest kuracja retinoidami doustnymi. Leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza dermatologa, ponieważ obciążone jest wieloma skutkami ubocznymi.