Korekta linii żuchwy

Operacja żuchwy to zabieg, który jest przeprowadzany w przypadku poważnych wad zgryzu i i zniekształceniach twarzy. Osteotomia to metoda na zlikwidowanie uśmiechu dziąsłowego i zgryzu otwartego. Na czym polega operacja żuchwy i jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu? Czy warto poddać się zabiegowi?

Operacja żuchwy – dla kogo?

O konieczności wykonania operacji żuchwy decyduje lekarz. Wskazaniem do wykonania zabiegu są wady szkieletu szczęki, powodujące wady zgryzu. Nieprawidłowa budowa szczęki sprawia, że rysy twarzy nie są regularne, co natomiast może powodować sporo kompleksów. Uporczywe bóle głowy mogą być również spowodowane nieprawidłową budową szczęki lub żuchwy, ze względu na niewłaściwe funkcjonowanie stawów żuchwowo-skroniowych.

Zobacz także: Jak często wykonywać zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Operacja żuchwy: jak się przygotować?

Zabieg żuchwy lub szczęki nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, pomijając oczywiście samo leczenie ortodontyczne, które jest czasochłonne i wymagające.

Operacja żuchwy to zabieg poważny, a cały proces leczenia wymaga od pacjenta dużego zaangażowania, również czasowego wyłączenia z normalnego trybu życia. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2-5h. W zależności czy operacja ma dotyczyć żuchwy czy szczęki, poszczególne etapy zabiegu mogą się od siebie różnić.

Po operacji pacjent jest zobowiązany do noszenia wyciągu międzyszczękowego, który jest zamontowany na dolnym oraz górnym stałym aparacie. Przez okres 4 tygodni po zabiegu pacjent musi odżywiać się wyłącznie dietą płynną. Konieczne są cotygodniowe kontrole u specjalisty. który wykonywał zabieg oraz kontynuowanie leczenia ortodontycznego.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po operacji pacjent przez kilka dni musi pozostać na oddziale, a okresowy ból żuchwy po zabiegu oraz konieczność zamontowania wyciągu międzyszczękowego może dodatkowo utrudniać normalne funkcjonowanie. Ponieważ dieta przez kilka najbliższych tygodni powinna być płynna, a pacjent jest ograniczony ruchowo, warto jeszcze przed operacją zadbać o pomoc najbliższych i wyposażyć się w np. jednorazowe słomki czy strzykawkę, pomocne w spożywaniu posiłków.
Po zabiegu pacjent może się spodziewać:

  • złego samopoczucia i osłabienia
  • problemów z oddychaniem oraz mówieniem
  • zaburzeń czucia w okolicach żuchwy oraz szczęki
  • utrudnionych czynności higienicznych (pacjent nie może otwierać ust i umyć zębów); brak możliwości umycia włosów, ogolenia się

Koszt operacji i efekty zabiegu żuchwy

Osteotomia szczęki lub żuchwy jest zabiegiem dość kosztownym, ale w trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie warto mu się poddać. Średnia cena operacji żuchwy to koszt rzędu 20 tysięcy złotych. Zabieg może zostać wykonany w ramach NFZ, jednak konieczne jest skierowanie od specjalisty.