Kwas azelainowy, recepta na piękną cerę

Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie miała żadnych problemów z cerą. Trądzik, przebarwienia oraz zaskórniki dotykają nas zarówno w okresie dojrzewania, jak w dorosłym życiu. Wiele jest kosmetyków dostępnych na rynku, gabinety kosmetyczne oferują szereg zabiegów i trudno jest ocenić który z nich jest skuteczny i pomoże uporać się z wypryskami lub przebarwieniami. Znany z działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego jest kwas azelainowy, który wykazuje dużą skuteczność w likwidacji trądziku i rozjaśnieniu przebarwień. Sprawdźmy jakie właściwości on posiada i dlaczego najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery z problemami.

Kwas azelainowy, działanie i właściwości

Kwas azelainowy jest jednym z najchętniej wybieranych kwasów do zwalczania zaskórników oraz trądziku. Ceniony jest również za skuteczność w rozjaśnianiu przebarwień. Peeling kwasem azelainowym najczęściej wykonywany jest w salonie kosmetycznym, ale może stosować go również w warunkach domowych.

Działanie kwasu azelainowego jest wielokierunkowe, a najlepsze efekty zauważyć można stosując go na cerę łojotokową, zanieczyszczoną, z wypryskami oraz przebarwieniami. Wykazuje on działanie przeciwzaskórnikowe i przeciwzapalne. Nie tylko leczy istniejące zmiany skórne, ale również zapobiega powstawaniu nowych. Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co cera wydziela mniejszą ilość sebum. Osoby zmagające się z przebarwieniami na skórze pierwsze efekty rozjaśnienia zmian zauważą już po pierwszym zabiegu.

Czytaj także: Właściwości kwasu mlekowego

Co na trądzik i przebarwienia?

Trądzik nie jest już tylko problemem nastolatków. Coraz częściej dotyka on również osoby po 30 roku życia. Trudno jednoznacznie określić przyczyny jego pojawienia się. Mogą to być zarówno zaburzenia hormonalne jak i niewłaściwa dieta. Na trądzik młodzieńczy oraz u osób dorosłych poleca się delikatne środki myjące oraz zabiegi, których celem jest normalizacja gruczołów łojowych. Kwas azelainowy na trądzik wykazuje dużą skuteczność zarówno w leczeniu zmienionych chorobowo miejsc, jak i rozjaśnieniu przebarwień po trądziku.

Jesienią najczęściej widać skutki nadmiernego korzystania ze słońca latem. Na twarzy pojawiają się plamy, które trudno jest zlikwidować domowymi metodami. Również i w tym przypadku kwas azelainowy będzie skuteczny. Kwas ten pomoże rozjaśnić zarówno ślady po wypryskach, jak również brązowe plamy posłoneczne oraz innego pochodzenia.

Kwas azelainowy – przeciwwskazania

Ze względu na swoje wybielające właściwości, kwas azelainowy nie jest polecany do stosowania u osób o ciemnej karnacji. Należy również unikać kontaktu kwasu z oczami i otwartymi ranami.

Warto wiedzieć: skutki uboczne

Wiele kosmetyków dostępnych w drogeriach posiada w składzie kwas azelainowy. Produkty te można z powodzeniem stosować w domu do pielęgnacji cery z problemami. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku pozostałych kosmetyków, może wystąpić reakcja uczuleniowa. Po zabiegu kwasem azelainowym może wystąpić swędzenie skóry w miejscu zastosowania preparatu, wysuszenie skóry oraz łuszczenie.

Efekty zabiegu kwasem azelainowym

Specjaliści polecają zabiegi z użyciem kwasu azelainowego, ponieważ wykazuje on dużą skuteczność w walce z trądzikiem i zanieczyszczoną cerą. Poddając się serii zabiegów z jego użyciem, można spodziewać się efektu wyciszenia i wygładzenia skóry oraz wyraźnego jej oczyszczenia. Ponadto w widoczny sposób rozjaśnia on przebarwienia i jest dobrym sposobem na zlikwidowanie wielu problemów skórnych.