Rodzaje peelingów chemicznych i ich zastosowanie

Marzysz o gładkiej cerze bez skazy, pozbawionej wyprysków i przebarwień? Spróbuj peelingów chemicznych! W zależności od problemów ze skórą, poddając się zabiegom złuszczania kwasami uzyskać można efekt oczyszczenia cery, wygładzenia, nawilżenia czy rozjaśnienie przebarwień. Zabiegi kwasami zaleca się stosować seriami dla jak najlepszego efektu, a idealną porą roku na ich wykonanie jest późna jesień i zima. Zobacz jakie są ceny peelingów chemicznych i które z nich będą najlepsze dla Twojej cery.

Rodzaje peelingów chemicznych

Kwasy działają na skórę na kilka sposobów i warto pamiętać, iż nie wszystkie posiadają takie same właściwości. Niektóre rodzaje peelingów chemicznych świetnie radzą sobie z trądzikiem, inne natomiast są niezastąpione w walce z przebarwieniami lub suchą i odwodnioną skórą. Do najważniejszych właściwości peelingów zaliczyć można:

  • usuwanie przebarwień oraz śladów po trądziku
  • działanie antybakteryjne, leczące zmiany trądzikowe
  • oczyszczanie cery z zaskórników
  • niwelowanie zmarszczek i wygładzenie cery
  • nawilżenie skóry i poprawienie jej elastyczności


Czytaj także: Odmłodzenie twarzy domowymi sposobami


Jak dobrać peeling do typu cery?

Dobór rodzaju peelingu chemicznego do cery zależny jest od jej typu oraz problemu z jakim się zmagamy. Ponadto należy pamiętać, iż nie wszystkie rodzaje kwasów, ze względu na swoje właściwości fotouczulające, nadają się do stosowania latem. Jeśli do tej pory nie stosowaliśmy kwasów na skórę, warto rozpocząć kurację od kwasu migdałowego. Kwas ten jest na tyle delikatny, że z powodzeniem sprawdzi się nawet dla wrażliwej skóry. Nie powoduje zaczerwienienia po zabiegu oraz nie złuszcza silnie obumarłego naskórka. Ma natomiast świetne działanie na cerę przesuszoną, z lekkim trądzikiem i przebarwieniami. W niskich stężeniach może być używany w warunkach domowych. Bardziej “agresywne” kwasy, takie jak glikolowy czy pirogronowy nie poleca się do stosowania na własną rękę. Mają one również inne właściwości niż kwas migdałowy. Po ich zastosowaniu zauważyć można intensywne złuszczanie i zaczerwienienie skóry, dlatego najlepiej poddać się zabiegowi w profesjonalnym gabinecie.

Peelingi chemiczne na trądzik

Wypryski na twarzy mogą uprzykrzyć życie bez względu na wiek. Kiedyś występowały głównie w okresie dojrzewania, obecnie coraz więcej osób dojrzałych zgłasza się do lekarza z trądzikiem. Z wypryskami można walczyć wieloma metodami, a jedną z nich jest stosowanie zabiegów peelingami chemicznymi. Kwas salicylowy czy pirogronowy doskonale niwelują stany zapalne oraz leczą istniejące zmiany skórne. Zapobiegają też powstawaniu nowych. Zabiegi polecane są do stosowania w seriach, aby efekt był najbardziej widoczny.

Efekty po zastosowaniu chemicznego złuszczania skóry

W zależności od użytego rodzaju kwasu, efekty mogą być różne. Najbardziej zauważalne jest wygładzenie oraz uspokojenie cery oraz jej widoczne oczyszczenie. W większych stężeniach kwasów, po serii zabiegów można spodziewać się rozjaśnienia przebarwień, zmniejszenia trądziku, zmniejszenia zmarszczek i nawilżenia cery.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu kwasami skóra przez kilka dni może być podrażniona i zaczerwieniona. Nie poleca się korzystania w tym czasie z basenu i sauny. Również nie jest wskazane stosowanie makijażu oraz innych zabiegów kosmetycznych i maseczek. Po zastosowaniu kwasów w większości przypadków nastąpi silne złuszczanie naskórka już w kilka dni po zabiegu. Nie wolno przyspieszać tego procesu i używać peelingów i innych środków złuszczających. Warto używać wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, również w czasie zimy.