Jak zmniejszyć pory skóry?

Rozszerzone pory na twarzy nie wyglądają estetycznie. Cera wydaje się mało świeża i nie zdrowa. W jaki sposób można zmniejszyć rozszerzone pory na twarzy?

Skąd się biorą rozszerzone pory skóry?

Dla wielu osób wygląd ich cery ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza kobiety częściej przykładają wagę do jak najlepszego wyglądu skóry. Mimo, iż większość stosuje makijaż kryjący niedoskonałości cery, są przypadłości, których nie da się zamaskować nawet najlepszymi kosmetykami.

Rozszerzone pory skórne, bo o nich mowa, pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania.
Częściej można je zauważyć u osób, które mają cerę mieszaną lub tłustą. Powiększone pory skóry widoczne są najczęściej na nosie, policzkach i czole w tzw. strefie T. Przyczyną ich pojawienia się jest zwiększona produkcja sebum. W porach skóry gromadzą się złuszczone komórki naskórka i zanieczyszczenia zewnętrzne, uwidaczniając pory skórne. Niedostateczne oczyszczanie cery i zatkane pory mogą powodować zaskórniki.

Czytaj także: Domowe sposoby na zaskórniki

Jakie kosmetyki na rozszerzone pory?

Do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, która ma największe tendencje do rozszerzonych porów, poleca się delikatne kosmetyki myjące, nie zawierające w składzie alkoholu. Wiele osób używa alkoholu do przemywania skóry, mylnie sądząc, iż jest to sposób na zmniejszenie rozszerzonych porów. Tymczasem zabiegi tego typu powodują dokładnie odwrotny skutek. Przesuszona skóra produkuje większą ilość sebum, a tym samym pory skórne są bardziej powiększone. Warto używać kosmetyków, które regulują pracę gruczołów łojowych na twarzy: kremów, maseczek i łagodnych środków myjących.

Najlepsze sposoby na zatkane pory skóry

Oprócz stosowania kosmetyków dopasowanych do typu skóry, chcąc zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów na twarzy, warto przyjrzeć się swojej diecie. Na stan cery i jej przetłuszczanie się ma duży wpływ to co spożywamy. Dieta bogata w nieprzetworzoną żywność, warzywa, owoce, strączki, zdrowe tłuszcze oraz kasze, nie tylko sprawia, że jesteśmy zdrowi. Również nasz wygląd na tym zyskuje, w tym cera. Warto pilnować również picia 2 litrów wody dziennie.

Domowa pielęgnacja

Domowa pielęgnacja rozszerzonych porów skórnych powinna skupiać się na dokładnym oczyszczaniu cery rano i wieczorem oraz stosowania kosmetyków, które normalizują pracę gruczołów łojowych. Domowe zabiegi na rozszerzone pory to m.in. polecana maseczka z drożdży czy z białka jaja kurzego, która nie tylko ściąga pory skórne, ale również odświeża i odżywia cerę.

Specjaliści radzą

O cerę, włosy i paznokcie warto dbać kompleksowo. Nie tylko stosując dedykowane kosmetyki, ale również przeciwdziałać problemom, które mogą się pojawić. Specjaliści radzą nie tylko stosowanie profesjonalnych zabiegów na poszerzone pory, łamliwe paznokcie czy zniszczone włosy, ale również staranne komponowanie swojej diety oraz wprowadzenie do codziennego trybu dnia regularnej aktywności fizycznej.