Jak zlikwidować zaskórniki i oczyścić cerę?

Zaskórniki potocznie zwane wągrami najczęściej zaczynają się pojawiać w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie rozpoczynają się intensywne zmiany hormonalne, a cera zaczyna produkować większą ilość łoju. Czarne lub szare niewielkie kropki, bo tak wyglądają zaskórniki, najczęściej pojawiają się na nosie, brodzie, rzadziej na policzkach i czole. Jak pozbyć się zaskórników?

Typy zaskórników

Zaskórniki najłatwiej rozpoznać jako ciemną, niewielką kropkę na skórze. Jest to nic innego jak zaczopowane ujście gruczołu łojowego. Wągry podzielić można na dwa typy: otwarte i zamknięte. Otwarte wyglądem przypominają drobną kaszę manną, w dotyku są wyraźnie wyczuwalne. Zaskórniki zamknięte to właśnie czarne, niewielki kropki na skórze. Mogą pojawiać się częściej, jeśli cera nie jest dostatecznie i przez długi czas oczyszczana z brudu i makijażu. Posiadacze cery tłustej i mieszanej narażeni są bardziej na pojawienie się zarówno zaskórników zamkniętych jak i otwartych.
Czytaj także: Zlikwiduj przebarwienia

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki

To o czym warto pamiętać przy niedoskonałościach skórnych, to nie usuwanie ich we własnym zakresie i nie dotykanie miejsc pokrytych trądzikiem czy zaskórnikami. Oba te typy dolegliwości często występują wspólnie, a samodzielne próby oczyszczania cery z zaskórników na nosie czy na brodzie, mogą tylko pogorszyć jej stan. Aby dogłębnie oczyścić cerę i zlikwidować wypryski i zaskórniki, warto poddać się zabiegom laserowym, peelingom chemicznym czy peelingowi kawitacyjnemu.

Domowe sposoby na zaskórniki

W warunkach domowych można podjąć próby poprawy cery i zmniejszenia zaskórników. Pomocne mogą być peelingi drobno lub gruboziarniste, maseczki typu peel off oraz unikanie stosowania ciężkiego makijażu twarzy. Domowe sposoby na zaskórniki na czole i nosie to przede wszystkim dobre oczyszczanie cery na co dzień, stosowanie lekkich, nie tłustych kremów nawilżających, które nie zatykają porów. Pomocne jest również regularne (1-2x w tygodniu ) stosowanie maseczek i peelingów.

To warto wiedzieć

  • zaskórniki nie są tylko przypadłością osób w okresie dojrzewania. u osób dorosłych występują one równie często
    nie jest wskazane stosowanie tzw. parówek na twarz.
  • do mycia cery zanieczyszczonej i z zaskórnikami najlepiej sprawdzają się lekkie pianki i żele myjące
  • raz w tygodniu warto zastosować na twarz maseczkę z glinki zielonej, dobrze oczyszcza i nawilża skórę
  • nie poleca się do stosowania na cerę z zaskórnikami kosmetyków zawierających witaminę E. składnik ten ma tendencję do zatykania i rozszerzania porów skóry.

Kosmetyki w walce z zaskórnikami

Podstawową zasadą codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem i zaskórnikami jest stosowanie delikatnych kosmetyków myjących, które nie tylko dogłębnie oczyszczą skórę, ale również nie spowodują jej przesuszenia. Nie jest polecane stosowanie kosmetyków, które w składzie mają alkohol oraz inne drażniące składniki, ponieważ mogą wzmagać pracę gruczołów łojowych, a tym samym zintensyfikować pojawianie się zaskórników i krostek.