Zabiegi z użyciem retinolu, czy warto?

Retinol uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych składników kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Jego szerokie zastosowanie oraz świetne rezultaty regularnego stosowania sprawiają, że specjaliści chętnie stosują retinol jako substancję do pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej i ze zmarszczkami. Jakie jeszcze właściwości ma retinol? Sprawdźmy.

Retinol – czym jest i jakie ma właściwości?

Nie wszyscy wiedzą, iż retinol to tak naprawdę pochodna witaminy A. Niektórzy w tym miejscu mogą mieć pewne wątpliwości. Cóż bowiem niezwykłego może być w działaniu preparatu na bazie witamin? Zaskoczyć może fakt, że witamina A uznawana jest za jedną z bardziej wartościowych dla skóry. Wpływa korzystnie na wygląd cery, może zmniejszać zmarszczki i leczyć zmiany trądzikowe.

Czytaj także: Przebarwienia skóry w ciąży

Jak działa retinol?

Działanie retinolu z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu zmian skórnych, takich jak m.in. trądzik. Korzystnie wpływa on też na skórę dotkniętą łuszczycą i tzw. rybią łuską. Dzięki słabemu działaniu złuszczającemu, retinol stosowany na twarz reguluje proces odnowy naskórka i zmniejsza ilość melaniny odpowiedzialnej za powstawanie przebarwień skórnych. Retinol wykazuje dużą skuteczność w zmniejszaniu widoczności brązowych plam posłonecznych, również leczeniu melasmy i śladów po trądziku. Najczęściej jednak kosmetyki zawierające retinol polecane są do stosowania przeciwzmarszczkowego pod oczy oraz w pielęgnacji cery dojrzałej i zniszczonej.

Działania niepożądane

Mimo wielu zastosowań retinolu w leczeniu zmian skórnych oraz codziennej pielęgnacji skóry, może on powodować u niektórych osób skutki uboczne. Osoby aplikujące na skórę preparaty z retinolem na co dzień najczęściej zauważają jej przesuszenie lub nawet złuszczanie. Efekt ten jednak zazwyczaj przemija po dłuższym kuracji. Należy pamiętać, iż stosując zarówno kremy z tym składnikiem jak i poddając się zabiegom retinolowym, konieczne jest stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych, aby zapobiec przebarwieniom. Preparaty i kremy z retinolem najlepiej jest nakładać na twarz na noc.

To warto wiedzieć

Preparaty zawierające retinol świetnie sprawdzają się nie tylko do stosowania przy cerach dojrzałych. Świetnie również pielęgnują cerę tłustą, skłonną do powstawania zmian trądzikowych. Normalizujące działanie retinolu obkurcza gruczoły łojowe, zmniejsza wydzielanie sebum i przeciwdziała powstawaniu zaskórników i grudek.
Oprócz stosowania na skórę, pochodne witaminy A wykorzystywane są również w kroplach do oczu oraz preparatach doustnych na trądzik, jak np. Izotek.

Zabiegi retinolem

Raz na jakiś czas warto jest poddać się profesjonalnym zabiegom retinolowym, które w krótkim czasie dają dobre efekty wygładzenia zmarszczek, ujednolicenia kolorytu skóry i normalizacji cery z problemami. Najbardziej popularnym, wykonywanym w gabinecie kosmetycznym zabiegiem z wykorzystaniem tego składnika jest maska retinolowa.
Nakładać może ją tylko kosmetolog, a pacjent musi być przygotowany na kilkudniowe wyłączenie z codziennych obowiązków. Maska retinolowa powoduje intensywne złuszczanie naskórka.