Palenie papierosów a uroda

Nikogo nie trzeba przekonywać jak niezdrowe jest palenie papierosów. Mówi się, że palacza można poznać po stanie cery, włosów lub paznokci. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. To właśnie u osób palących szybciej pojawiają się zmarszczki, skóra jest przesuszona i szara, a włosy suche i łamliwe. Nikotyna ma ogromny wpływ na pogorszenie wyglądu i szereg chorób. Nie wszystkich jednak można przekonać do rzucenia tego zgubnego nałogu. Dla osób u których cera palacza jest już widoczna, medycyna estetyczna oferuje zabiegi poprawiające stan skóry i zmniejszające widoczne zmarszczki.

Jak zmienia się skóra pod wpływem papierosów?

Osoby palące papierosy często nie do końca zdają sobie sprawę jak negatywny wpływ ma nałóg na ich wygląd zewnętrzny. Oprócz pożółkłych zębów i łamliwych paznokci, cera zaczyna starzeć się o wiele szybciej niż u osób, które nie palą. Nie pomoże stosowanie drogich kremów i wymyślnych, domowych maseczek. Działanie nikotyny na skórę porównuje się do wpływu słońca na cerę. Nie bez powodu. W obu przypadkach twarz staje się przesuszona, a zmarszczki pojawiają się szybciej, jeśli nagminnie będziemy zażywać kąpieli słonecznych bez dostatecznej ochrony.
Czytaj także: Fotoodmładzanie skóry

Co to są zmarszczki palacza?

Skóra palacza ma wyraźnie szary, wręcz ziemisty kolor, często też rozszerzone pory oraz jest bardziej podatna na powstawanie zmian trądzikowych. Skutki palenia papierosów to również uwidocznienie tzw. zmarszczek palacza, zlokalizowanych w okolicy ust. Mimo, iż zmarszczki palacza mogą pojawić się u osób które nie są uzależnione od nikotyny, to jednak u palaczy występują one częściej. Na szczęście medycyna estetyczna ma do zaoferowania szereg zabiegów, które nie tylko pomogą ujędrnić cerę osób palących, ale również zmniejszyć widoczność zmarszczek.

Cera palacza a zabiegi medycyny estetycznej

Skóra pod wpływem papierosów zmienia się bardzo szybko. Skuteczne zatrzymania przedwczesnego starzenia jest możliwe zarówno domowymi sposobami, jak i profesjonalnymi zabiegami. Te drugie wykazują jednak lepszą skuteczność w walce ze zmarszczkami palacza. Gabinety medycyny estetycznej proponują m.in. zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, który wypełnia zmarszczki, a jednocześnie pozwala uzyskać naturalny efekt. Również wstrzyknięcie toksyny botulinowej czyli popularnego botoksu, daje dobre efekty wygładzenia zmarszczek wokół ust.

Codzienna pielęgnacja skóry

Cera palacza powinna być jak najczęściej poddawana zabiegom poprawiającym nawilżenie skóry i jędrność. Należy ją regularnie oczyszczać i stosować zabiegi kwasami lub laseroterapię. W domu warto używać na twarz kremy silnie regenerujące oraz nawilżające, zawierające witaminę A.

Skutki długotrwałego palenia a cera

Wieloletnie palenie papierosów niesie za sobą szereg konsekwencji nie tylko dla urody. Rośnie ryzyko zachorowania na choroby serca, nowotwory, miażdżycę, pojawia się nadciśnienie. Dla własnego zdrowia i urody warto raz na zawsze rzucić palenie.