Jak dbać o cerę przetłuszczająca się? Praktyczny poradnik

Zadbana cera bez przebarwień, zmian skórnych, gładka i jędrna to ideał do którego dążymy. Rzeczywistość bywa jednak daleka od doskonałości. Wypryski, szara i przetłuszczająca się cera, z tymi problemami musi na co dzień zmagać się większość osób. Jednym z najbardziej uciążliwych jest tłusta cera. Ma specyficzne wymagania i jest trudna w pielęgnacji. Jak dbać o cerę tłustą i łojotokową?

Charakterystyka cery tłustej

Rozszerzone pory i cera błyszcząca przez cały dzień, tak w skrócie można opisać cerę tłustą. Bez względu na porę roku, skóra wydziela dużo sebum, a nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą jeszcze dodatkowo wzmagać pracę gruczołów łojowych. Przetłuszczająca się skóra najczęściej widoczna jest na nosie, czole i na policzkach i również w tych miejscach mogą pojawiać się niedoskonałości cery. Tłusta cera ma o wiele większe predyspozycja do trądziku niż inne typy skóry. To właśnie na niej ukazują się zaskórniki i grudki podskórne.

Czytaj także: Najlepsze zabiegi na przebarwienia

Pielęgnacja skóry przetłuszczającej się

Cera tłusta oraz łojotokowa ma dość spore wymagania pielęgnacyjne. Z jednej strony skórę należy dogłębnie nawilżać, z drugiej używać takich kosmetyków, które nie będę blokowały porów i powodowały wyprysków. Najlepsze są preparaty regulujące wydzielanie sebum oraz matujące cerę, przy jednoczesnym jej nawilżeniu. Warto pamiętać, aby unikać kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol. Składnik ten wysusza skórę i wzmaga produkcję łoju przez skórę, przez co jeszcze bardziej się ona przetłuszcza. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy cera narażona jest na mróz i wiatr może ulegać przesuszeniu. Do pielęgnacji cery tłustej warto zatem używać delikatnych kosmetyków matujących, które jednocześnie nie zatykają porów skóry i mają działanie nawilżające.

Cera tłusta-czego unikać?

Zapobieganie przetłuszczającej się skórze to nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki. Istotne jest również to co jemy i czy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość płynów. Zdrowa, zbilansowana dieta to czynnik korzystnie wpływający na stan cery tłustej i łojotokowej. Obfita w świeże warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze i kasze, skóra nie tylko wygląda lepiej i ma mniejsze skłonności do wyprysków, ale również mniej się przetłuszcza. Na większą ilość wydzielanego sebum ma wpływ spożywanie ostrych przypraw, picie alkoholu oraz nadmierne spożywaniu słodyczy. Skóra ma również tendencję do przetłuszczania, kiedy jest poddawana wahaniom temperatury.

Warto wiedzieć

Posiadając cerę tłustą staraj się:

  • unikać przetworzonej żywności oraz tłuszczów zwierzęcych
  • spożywać minimum 2 litry wody dziennie
  • raz na pół roku poddaj się profesjonalnemu zabiegowi złuszczana naskórka
  • unikaj kosmetyków, które w składzie mają alkohol
  • zamiast ciężkiego pudru, używaj podkładów mineralnych
  • do zmywania makijażu stosuj delikatne płyny micelarne oraz pianki myjące
  • stosuj maseczki z glinki zielonej i delikatne peelingi