Przebarwienia na twarzy: skąd się biorą i jak je usunąć?

Brązowe plamy na twarzy są dużym problemem estetycznym. Trudno je ukryć pod makijażem, a jeszcze trudniej trwale zlikwidować. Przebarwienia cery najczęściej pojawiają się w wieku dojrzałym i są wynikiem zaniedbań, uwarunkowań genetycznych lub skutkiem przyjmowania niektórych leków. Jak skutecznie pozbyć się przebarwień?

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?

Przyczyn powstawania przebarwień na twarzy jest wiele. Najczęściej pojawiają się w okresie, kiedy skóra jest wystawiona na silne działanie promieni słonecznych. Nie stosując regularnie kremów z wysokich filtrem jest prawie pewne, że przebarwienia na twarzy od słońca pojawią się prędzej czy później.
Plamy na skórze są również skutkiem ubocznych stosowania niektórych leków, np. pochodnych witaminy A, jak również pigułek antykoncepcyjnych. Picie naparów z niektórych ziół, jak np. dziurawiec, również jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu przebarwień na skórze.

Osoby chorujące na choroby tarczycy czy jajników także są narażone na pojawienie się uciążliwych, brązowych plam na skórze.

Czytaj także: Pielęgnacja cery wrażliwej

Domowe sposoby na rozjaśnienie przebarwień na twarzy

Choć rozjaśnienie przebarwień na twarzy jest trudne, warto podjąć walkę. Jeśli są to np. świeże ślady po trądziku lub niedawno nabyte plamy od słońca, szansa na ich zmniejszenie jest spora. W domowych warunkach można wykonać zabiegi i maseczki z użyciem m.in. soku z cytryny lub świeżego ogórka, który znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych oraz rozjaśniających. Podobnie działa przemywanie skóry naparem z natki pietruszki.

Warto rozważenia jest stosowanie specjalnych kremów wybielających, dostępnych w aptece. Sklepy internetowe, które oferują kremy w formule “zrób to sam” mają w swoim asortymencie również preparaty, które rozjaśniają przebarwienia.
Oprócz dobrze jest regularnie oczyszczać skórę peelingami i maseczkami.

Najlepsze zabiegi na przebarwienia

Walka z przebarwieniami jest trudna i nierówna, ponieważ nie da się ich pozbyć raz na zawsze. Zazwyczaj bledną one w okresie zimowym, aby wiosną i jesienią ukazać się ze zdwojoną siłą. Przy pomocy profesjonalnych zabiegów można próbować je zlikwidować.

Skuteczne w zmniejszeniu przebarwień są kuracje kwasami złuszczającymi, które wykonane seriami wykazują bardzo dobre efekty rozjaśnienia plam na skórze. Należy jednak pamiętać, iż zabiegi te można wykonywać tylko późną jesienią i zimą, a skórę po zabiegu zabezpieczać kremem z wysokim filtrem.

Podobną, wysoką skutecznością wykazuje popularny zabieg Yellow Peel oraz wszystkie zabiegu z użyciem lasera. Tu również wskazane jest wykonanie zabiegu w serii kilku powtórzeń, aby efekt był jak najbardziej zadowalający.

Zapobieganie przebarwieniom

Ochrona przed przebarwieniami to przede wszystkim regularne stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nie tylko latem i podczas wakacji. Aplikację kremu należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, aby skóra była dobrze zabezpieczona przed promieniami słonecznymi. Warto również odstawić ziołowe napary.